Phone
סל הקניות שלי
טיפול-בפוסט-טראומה

דרכי טיפול בפוסט טרואמה


טיפול קונבנציונלי
הטיפול המערבי ב-PTSD הוא טיפול תרופתי, בעיקר ע"י תרופות שמפחיתות דיכאון וחרדה (אין עדין טיפול תרופתי שהוא מוגדר רק ל-PTSD), כאשר הנפוצות מביניהן הן ממשפחת ה-SSRI (selective serotonin reuptake inhibitors). לרוב נעשה בשילוב עם שיטות טיפול ממוקדות ומבוססות מחקר כמו טיפול בחשיפה ממושכת- PE(prolonged) Exposure, טיפול CBT ממוקד טראומה (TF-CBT) ועוד. המשותף לכל הטיפולים הללו הוא העלמת ההתניה בין זיכרון האירוע לבין החרדה.

הטיפול ב-PTSD ברפואה הסינית
אחד מהכלים שעומדים לרשותו של הרופא הסיני הקלאסי הוא בניית מפת לידה שבעזרתה ניתן להבין את ה
מבנה האנרגטי המולד של כל אדם - זה שגורם לאנשים שונים אשר עוברים חוויות דומות להגיב בצורות שונות מבחינה פיזית ורגשית. בנוסף הוא גם משתמש במערכת מושגים הלקוחה מהטבע, דרכה מתוארים תהליכים אנושיים ושמה הוא: Wh Shu - חמשת התנועות/האלמנטים, שהם: עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. לכל אחד מהאלמנטים הללו יש קשר ישיר לאיברים הפנימיים בגוף וקשר ישיר לנפשו של האדם.


  אירוע טראומטי פוגע קודם כל באדמה (הנמצאת במרכז ויוצרת שני צירים כפי שניתן לראות באיור הנ"ל:  ציר אנכי: אש-אדמה-מים וציר אופקי- עץ-אדמה-מתכת). אלמנט האדמה מהדהד יציבות, מרכז, ביטחון והטראומה מערערת את המרכז שלנו ויוצרת מצב של חוסר בטחון, חוסר יציבות ואף בלבול. פגיעה באדמה גורמת לנתק ראשית בציר אש (רגשות הקשורים לאלמנט זה: בהלה) - מים (רגשות הקשורים לאלמנט זה: פחד, חרדה), ניתוק בין התודעה (יאנג) לגוף (יין) בהתאמה.
נוצר מעין ואקום שחוסם את נוכחות ה-SHEN (=נפש ברפואה הסינית) ומפר את איזונה . ה-SHEN עפ"י הרפואה הסינית שוכנת במרחב של הלב (איבר שקשור לאלמנט האש) ומעוגנת ע"י הדם. ה-SHEN יכולה לצאת מאיזון  ע"י גורמים פיזיים כמו ליחה, חוסר דם, חום ועוד וכן ע"י גורמים נפשיים כמו פחד, כעס, מחשבות טורדניות ועוד. על המטפל לעשות אבחנה מבדלת ולמצוא מהו השורש הפיזי והנפשי שגרם לאותו SHEN של מטופל לצאת מאיזון ולהגיע למצב של PTSD  ובו לטפל.
הטיפול יותאם לכל אדם לפי המצב שבו הוא נמצא ויאפשר תמיכה פיזית ונפשית כאחד. הטיפול ברפואה הסינית כולל - דיקור, שימוש בצמחי מרפא (השימוש בהם עשוי להפחית ואף למנוע את השימוש בתרופות כימיות שלרוב מערבות תופעות לוואי), וכן התאמת תזונה נכונה. הכלים שעוזרים למטפל להגיע לאבחנה הם בין השאר: תשאול המטופל והסימפטומים שהוא מציג, לקיחת דופק, לשון, מפת לידה, אבחנת פנים ותזונת המטופל.
 
שני כלים נוספים שאני ממליצה עליהם מאוד ומהווים השלמה לטיפול הם:
  1. הרפיה - מדיטציה. זהו כלי שעוזר לפרוץ את "מעגל הקסמים" שבו המטופל שרוי וכן מאפשר לו לעבור תהליך של צמיחה אישית וריפוי בעזרתו שלו.
  2. פרחי באך- שיטת ריפוי המתייחסת למצבו הנפשי של המטופל ומאפשרת לו לרומם את עצם טבעו ולקרב אותו לנשמתו. שיטה זו מציפה את האישיות שלנו באיכות מסוימת שיש לנו צורך בה ועוזרת לסלק איכויות שגורמות לנו נזק.

מקרה מהקליניקה:
גאיה, בת 28, הגיעה אלי 5 שנים לאחר שחוותה אירוע טראומטי, היא סבלה מידי יום מקשיי הירדמות, סיוטים מלווים בהזעות, דפיקות לב מואצות, עצבנות וחוסר שקט. לאחר אבחנה ברפואה סינית התברר שיש לגאיה "חוסר דם וחום בלב".
הטיפול כלל דיקור של פעם בשבוע בשבועות הראשונים.  לאחר כ-3 שבועות ניכר שיפור משמעותי - דפיקות הלב והסיוטים נפסקו, דבר שאיפשר לרווח את הטיפולים ולהיפגש אחת לשבועיים. במקביל ניתנו צמחי מרפא והתאמה תזונתית.
לאחר 3 חודשים גאיה הרגישה רגועה ושלווה, לדבריה "קיבלתי את החיים שלי בחזרה".
אני ממשיכה לפגוש את גאיה פעם בחודש על-מנת לשמר את המצב הקיים.
אסיים ואומר שלא תמיד הריפוי מטראומה דורש שנים של טיפולים פסיכולוגים או העלאת זיכרונות חוזרים מתוך התת מודע. הרפואה הסינית נותנת כלים רבים ע"מ לתמוך בתהליך ובסופו של דבר לפרוק את אותה אנרגיה קפואה החוצה מהגוף ולפתח "סכימה" נפשית חדשה.
 
נכתב על-ידי נועה נשר Dip.Ac, מטפלת בכירה ברפואה סינית. הקליקו לפרטים נוספים על נועה