Phone
סל הקניות שלי
ניקוי-כבד

מה זה ניקוי כבד


לאחר שמבינים את שלל התפקודים החשובים שלכבד יש בהם חלק, ברור למה כדאי לתמוך בכבד ולשמור עליו. חשוב גם לזכור שהכבד ממשיך לתפקד גם כאשר הוא נפגע, כמו חייל מסור מדי שלא שובר שמירה גם כאשר הוא חלש או פצוע. לגופנו יכולת מופלאה של ריפוי והגוף נמצא בשאיפה מתמדת לרפא את עצמו. אם ניתן זמן מנוחה נכון לכבד וננטרל את ההשפעות החיצוניות המעמיסות עליו – כגון תרופות, מזונות מעובדים קשים לעיכול אלכוהול ועוד, הכבד יוכל להפנות את משאביו לריפוי עצמי ונטרול רעלים ששקעו ברקות הכבד המפריעות לעבודתו.
בניקוי  אנחנו עוצרים לתקופה קצרה את הפעילות  הרגילה, ודואגים להזין את הגוף רק במה שתומך בתנועת הכבד ומספק לגוף את כל מה שהוא באמת זקוק לו, לא נותנים למה שמפריע וחוסם להיכנס, מאווררים ומאפשרים לבית להתחדש. מכירים את זה שאחרי ניקיון אנחנו נהיים זהירים יותר (לזמן קצר) ובתשומת לב רבה יותר לסדר בבית? רואים יותר בבהירות כשמישהו מזיז משהו או משאיר משהו לא במקום. אותו דבר קורה אחרי ניקוי כבד. הרגישות שלנו לטעמים מתחדדת, ויותר מכך – הרגישות והיכולת להבחין מה באמת מיטיב עם הגוף ומה לא. אחרי ניקוי איכלה של משהו "חזק" כמו מזון עם חומרים משמרים, כמויות סוכר גדולות, קפאין רב, וכדומה – בולטות ומשפיעות מיידית. המתוק מתוק יותר, החמוץ חמוץ יותר, ומה שלא טוב לנו יגרום מהר לתחושת אי נוחות עד כאב ראש או בטן.
  • למי כדאי לעשות ניקוי רעלים לכבד?
אם אתם סובלים מכבדות ועייפות מרובה, מכאבי ראש, בעיות עיכול, כאבי בטן, יציאות לא סדירות. אם אתם אחרי תקופה של לקיחת תרופות, ואם התזונה שלכם אינה מאוזנת ומותאמת.
  • מתי כדאי לעשות ניקוי רעלים לכבד?
מומלץ לעשות את הניקוי באביב, זו העונה בה תנועת הכבד בשיאה ולכן ההשפעה עליו תהיה אופטימאלית. כמו כן המעבר בין תזונת חורף חמה וכבדה יותר לבין תזונת קיץ קלה וקרירה יהיה קל יותר אחרי ניקוי.
  • איך עושים ניקוי כבד?
עקרונות הבסיס של ניקוי כבד הם צמצום התזונה לפרק זמן מוגדר, החל מימים בודדים ועד שבועות מספר. לצריכה של מספר מוגבל של מזונות המספקים לגוף את צרכיו ותומכים בניקוי עצמו. ישנו טווח גדול של אופציות לניקוי, החל מהמחמירה המוגבלת לאכילה של אורז מלא ושעועית מאש במשך מספר ימים עם הוספה הדרגתית של ירקות ירוקים, ועד אפשרויות רחבות יותר שבהן הדגש על הורדה מהתפריט של קפאין, סוכר, פירות, מוצרי חלב, חיטה, שמנים, ואכילה של מגוון ירקות, פירות מסוימים, אורז או דגנים מלאים אחרים, אגוזים וקטניות. כל אדם בעזרתו של מטפל מוסמך יכול להתאים לעצמו את הניקוי הנכון לו. לפעמים מספיק הורדה של מזונות אחדים כדי שתרשם תחושת הקלה משמעותית לגוף.
ירקות ירוקים למיניהם מתאימים במיוחד לניקוי, מכיוון שעלים ירוקים (חסה, תרד, עשבי תיבול, עלי בייבי) הם בין המרוססים ביותר, רצוי, במיוחד בזמן ניקוי, לצרוך ככל האפשר ירקות אלה מתוצרת אורגנית.
תוספת מומלצת היא שתיית מיץ מחצי לימון טרי עם מעט שמן זית בבוקר. הלימון ושמן הזית מניעים את הכבד והמעיים ותומכים בניקוי.
מכיוון שהכבד אחראי על תנועה תקינה של אנרגיה בגוף, פעילות גופנית עדינה המותאמת לזמן ניקוי יכולה לתמוך בניקוי עצמו. חשוב להתייעץ עם מטפל מוסמך גם בהקשר זה.
טיפולים המאזנים את האנרגיה בגוף, מרגיעים ומשחררים שרירים ומפרקים תפוסים, ובעיקר התייחסות למרידיאני הכבד וכיס המרה, תומכים משמעותית בתפקוד הכבד ובניקוי. טיפול שיאצו עם עבודה על מרידיאנים אלה ואחרים הרלוונטיים על פי אבחון בתשאול ובהתבוננות, יעזור לגוף לעשות את הניקוי ולהוביל לריפוי ותחושה כללית טובה יותר.
 
ניקוי כבד הוא תהליך משמעותי ובעל השפעה רחבה על מערכות הגוף. בשלבים ראשונים שלו עלולים להופיע כאבי ראש וחולשה, יתכנו גם תסמינים נוספים. זוהי תוצאה של תחילת ניקוי הרעלים מהכבד, מכיוון שברגע בו הכבד מתפנה לניקיון עצמי הוא מפריש את הרעלים שהצטברו בו לכיוון מערכות הפינוי – מערכת השתן והמעי הגס. לכן ייתכן שבתחילת הניקוי, הגוף יגיב בדרכים שונות לרעלים המתנקזים ממנו. תופעות אלו לרוב חולפות לאחר שלושה ימים מתחילת הניקוי ותוך זמן קצר ניתן להרגיש שינוי לטובה ברמת האנרגיה והחיוניות בגוף, ואף בבהירות וקלות מנטאלית.
בגלל השפעות אלו, חשוב לערוך את הניקוי בהדרכה וייעוץ של מטפל מקצועי המכיר אתכם, את הרגלי התזונה שלכם, הבעיות שמהן אתם נוטים לסבול, וילווה את התהליך מתחילתו ועד סופו.
יש חשיבות רבה למצב האנרגטי שבו נמצא המטופל לפני ניקוי, וישנו הבדל גדול בין מי שיתחיל ניקוי לאחר מחלה, חולשה או תזונה מאד לא בריאה, לבין מי שנקודת הפתיחה שלו היא של תזונה סדירה ומתאימה לו.
כמו כן חשוב להדגיש כי לא כל אדם יכול לעבור תהליך של ניקוי כבד. אנשים אשר סובלים מפגיעה במערכות פינוי, כגון אנשים אשר סובלים באופן כרוני מעצירות או אנשים אשר סובלים מפגיעה כלייתית, אינם יכולים להתמודד עם תהליך של ניקוי אגרסיבי שכן תקינות האיברים המפנים את הרעלים שהכבד מנקה מתוכו אל מחוץ הגוף, קריטית לתהליך הניקוי. אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ולוקחים תרופות באופן קבוע עליהם להתייעץ  עם מטפל המתמחה בתהליכי ניקוי בכדי להבין מהו הניקוי המומלץ למצבם, אם בכלל.
 
הכבד – הגנרל הצבאי של גופנו, יד ימינו של הקיסר (הלב). עושה את עבודתו נאמנה ללא תלונות לכל אורך חיינו. מגיע לו פעם בשנה שנדאג לו, שנעזור לו להתכונן לעוד לשנה חדשה.
 
כתבה: תמי ברקאי - מטפלת בכירה במגוון תחומים מהרפואה המשלימה.

מרגישים צורך בניקוי כבד?
צלצלו עכשיו לאנרצ'י רפואה משלימה ותקבעו תור לטיפול 077-50-55-255