Phone
סל הקניות שלי
בעיות-עיכול-וכאבי-בטן

אבחנת בטן בראי הרפואה הסינית


הבטן היא המרכז האנרגטי, הליבה שלנו. שם נשמרת האנרגיה שלנו, חיובית או שלילית. אם אזור זה חסום פיזית או אנרגטית, הוא לא יתפקד במלואו. הצטברות של אנרגיה שלילית או רגשות כגון פחד, כעס, דאגה ועצב הם חלק עיקרי בפגיעה של האיברים הפנימיים המתבטאת גם בהיצמדות פיזית של סיבי השריר בבטן, ובהצטברות מתח בגוף בכלל ובחלל הבטן בפרט. לא תמיד הגוף שלנו מצליח להתמודד ולעבד את האנרגיה הזו, וכך המרכז האנרגטי נעשה מתוח, כואב ולא מתפקד במיטבו.
באבחנת הבטן, דרך מישוש ולחיצות באזורים שונים (ראה תמונה) ניתן לקבל תמונת מצב של האיברים ורמת האנרגיה. כל איזור בבטן משקף איבר/ אלמנט מסוים. השיקוף הזה מתבסס על קשר פיזי או אנרגטי לאיברים הנמצאים בתוך הבטן. לדוגמה, הקיבה (ST) ממוקמת ברביע השמאלי עליון, ולכן מישוש אזור זה יכול לתת לנו אינדיקציה על מצב הקיבה- אם כואב, משמע יש רגישות באיבר. אך הטחול (SP) אשר ממוקם בסמוך לקיבה, ומתפקד ברפואה הסינית (ביחד עם הלבלב) כאחראי על תהליכי מטבוליזם וסינון לימפתי, דווקא ישתקף בטבור, מרכז הבטן, כמייצג של אלמנט האדמה הנמצא במרכז.

היתרון הגדול של שימוש באבחנת בטן הוא שבאמצעותה ניתן לתת לגוף "לדבר" ועל-ידי כך לכוון את השאלות כלפי המטופל, ובכך לקצר את תהליך התשאול והאבחון ההתחלתי, וגם לאשש או לשנות את האבחנה בכל טיפול לפי המצב הנוכחי של המטופל, במקום להישען על תשאול נרחב שנלקח מהמטופל בפגישה הראשונה.
פגיעה באיברים וסוגי כאבי בטן שונים-
מאחר והבטן הינה המרכז של הגוף, אשר מרכזת את רוב האיבריים הפנימיים שלנו ומהווה גם מרכז אנרגטי, המאחד את האנרגיה של כל הגוף, פגיעה באיברים תיצור חסימה, הן פיזית והן אנרגטית. מערכת העיכול הינה בעלת מנגנון עצבי פנימי ומצויים בה למעלה מ-5 מיליארד תאי עצב. ולכן כשיש הפרעות במערכת העיכול, אוטומטית תושפע נפשנו ומערכת העצבים הכללית, ואנו נחוש כאב, אי נוחות ו/או סימפטומים אחרים. איך נדע לשייך את הבעיה לאיבר או למערכת המתאימה?
קודם כל ננסה להבין היכן בדיוק נמצא מקור הכאב, אם הכאב אינו חד וברור ניתן למשש וללחוץ על הבטן עצמה-
ישנם סימפטומים שאופייניים יותר לקיבה ולבטן עליונה: צרבת, בחילה, הקאה, גיהוקים ושיהוקים, נפיחות לאחר האוכל.
בטן עליונה עם נטייה שמאלה? נבדוק את הקיבה והלבלב. כאבים בקיבה יכולים להופיע על רקע כיבי קיבה, דלקת בקיבה, חומציות יתר וגורמים נוספים. דלקת בלבלב מתאפיינת על ידי כאב בטן עליונה המקרין לגב ויוצר כאב "בצורת חגורה".
בטן עליונה עם נטייה ימינה? נבדוק את הכבד וכיס המרה. יכולים להופיע על רקע אבנים בכיס המרה, דלקת בכיס המרה או בעיות בכבד.
ישנם סימפטומים שאופייניים יותר למעיים בבטן התחתונה: בעיות ביציאות- יציאות רכות מדי או קשות מדי, תכיפות נמוכה או גבוהה מדי של יציאות, כאב ומאמץ, ריח רע במיוחד. בנוסף, קיימות מחלות מעיים כרוניות אשר יכולות לגרום לשלל סימפטומים לא נעימים.
כאשר נחוש כאב בבטן תחתונה (גובה הטבור ומטה), שאינו מקושר לאוכל ועיכול, ייתכן ומקורו ב: *מערכת הרבייה או הרחם (אלא אם כן אתה גבר, אז זה בטוח לא הרחם J), כאב המחזור יתבטא ככאב עמום, פועם ומתכווץ, ויכול להקרין לגב תחתון וירכיים פנימיות.
*תוספתן – דלקת בתוספתן היא מצב חירום רפואי, אשר גורם לכאבים בבטן הימנית התחתונה.
*שלפוחית השתן –  נמצאת בחלק התחתון של הבטן התחתונה, ומלאות שלה או כל פגיעה אחרת בתפקודה יכולה לגרום לכאבים.
* כליות- כאב בבטן אמצעית-תחתונה, עם נטייה למותניים, לגב אמצעי-תחתון, ולמפשעות. יכול להיות עקב דלקת או אבנים.